تفاوت میان ورق استیل 316 L و 316

ورق استیل L 316

توضیحی در مورد ورق استیل 316 L

ورق های استیل امروزه در سراسر دنیا کاربرد های بسیاری در صنایع مختلف دارند. ورق های استیل نوعی از آلیاژ های فلزات هستند که در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاومت های متفاوتی دارند. در این مقاله قصد داریم در مورد ورق استیل 316 L و کاربرد های آن توضیحاتی ارائه دهیم. این ورق های استیل دارای کروم هستند که در برابر خوردگی مقاومت بالایی دارند. استیل های 316 یک نوع فولاد ضد زنگ است که دارای مولیبدن است. , ورق استیل 316 سری L نسبت به فولاد های معمولی کربن و مولیبدن کمتری دارد. این فولاد ها ویژگی های متفاوتی به دو آلیاژ می دهند. یکی از تفاوت هایی اساسی که در مورد استیل های 316 و تفاوت های سری L میزان کربن است. گوگرد، فسفر، مس و … پس از اینکه در جوشکاری استفاده می شوند در برابر خوردگی مقاومت بیشتری پیدا می کنند. L در سری های مختلف استیل ها نشان دهنده کربن کم است. این ورق های استیل دارای میزان بسیاری 0.03 درصد کربن است. L که در مقابل مدل های مختلف انواع ورق استیل مورد استفاده قرار می گیرد به معنی LOW است. این ورق های استیل مقاومت بالایی دارند. از نظر ظاهری نمی توان تشخیص داد که یک ورق استیل، در دسته بندی 316 یا 316 L است. در نظر داشته باشید که تشخیص نوع ورق استیل توسط ترکیبات آن مشخص می شود. یکی دیگر از مواردی که می توان به آن اشاره کرد، این است که استیل های 315 سری L از استیل 316 جوش پذیری کمتری دارند. به همین دلیل این استیل ها ذوب کمتری دارند.

ورق استیل L 316

مزایای ورق استیل 316L

ورق های استیل در موقعیت و مکان های بسیاری کاربرد دارند. ورق استیل 316L می توانند به راحتی در دمای بالا استفاده شوند. این آلیاژ یک آلیاژ مناسبتری است و کاربرد های فراوانی دارد. این ورق های استیل برای ساخت و ساز در پروژه های بسیاری از جمله پروژه های دریایی مورد استفاده قرار می گیرند. دلیل مهمی که برای استفاده از ورق های استیل وجود دارد، اینکه این فولاد ها در برابر جوشکاری بسیار مقاوم هستند. ورق استیل 316L به عنوان یک فولاد ضد زنگ دریایی شناخته می شود. گفته شد که در این ورق استیل کربن کاهش پیدا می کند. این ورق استیل حدودا مولیبدن بالایی دارد که این مورد باعث می شود در برابر دمای بالا نیز مقاومت بالایی داشته باشد. از طرفی یکی دیگر از مواردی که باید در این نظر داشته باشید اینکه مقاومت این ورق های استیل می توانند در برابر عناصر اسیدی مقاومت داشته باشند. ورق های استیل 316L عملکرد خوبی در خم شدن، کشش، چرخش و … دارند.

در بین ورق های استیل 316 و 316L در مواردی با همدیگر تفاوت هایی دارند که از جمله می توان به تفاوت در ترکیب شیمیایی، خواص مکانیکی، کاربرد و … اشاره کرد. عمده ترین تفاوتی که بین گرید های مختلف در سری های ورق استیل تفاوت دارد ترکیب شیمیایی آن ها است. ورق های استیل 316 سری H، نسخه پر کربن این سری استیل ها محسوب می شوند. ورق های استیل سری L دارای کمترین میزان کربن هستند و از طرفی می توان گفت نرم ترین نوع ورق های استیل محسوب می شوند. سایر عناصر موجود در ورق های استیل 316 در نسخه های مختلف آن تقریبا یکسان است. یکی دیگر از تفاوت هایی که در ورق های استیل 316 وجود دارد اینکه استحکام کششی و میزان افزایش طول آن ها با هم تفاوت دارد. از دیگر تفاوت های ورق های استیل 316 کاربرد آن ها است. ورق استیل 316L به این دلیل در پروژه های جوشکاری بهتر است که مقدار کمتر کربنی که در آن ها وجود دارد تشکیل رسوبات کاربید به حداقل مقدار می رسد. این سری از ورق های استیل 316 در ساخت ایمپلنت های پزشکی به کار می رود.

کابرد استیل 316L

استیل های 316 سری L می توانند در مصارف بسیاری کاربرد داشته باشند. از مهمترین کاربرد استیل های 316 در جوشکاری زیر دریایی است. اما در حالت کلی استیل های 316 می توانند در صنایع زیر مورد استفاده قرار می گیرند.

 • استیل های 316 در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرند. این استیل ها در کلیه صنعت مواد غذایی کاربرد دارند.
 • یکی دیگر از موارد استفاده استیل های 316 محیط های آزمایشگاه است.
 • ورق های استیل سری 316 در صنایع پتروشیمی و پالایشگاه ها و البته در شرکت های نفت و گاز مورد استفاده قرار می گیرند.
 • از دیگر موارد استفاده استیل های 316 می توان به مبدل های حرارتی اشاره کرد.
 • کاربرد دیگر استیل های 316 در صنایع شیمیایی است که می توانند تا حد بسیاری کاربرد داشته باشند.
 • از این ورق های استیل برای ساخت پنل های ساختمانی ساحلی استفاده می شوند. همچنین این ورق های استیل می توانند برای ریل و تریم ها نیز کاربرد داشته باشند.
 • از طرفی یکی دیگر از کاربرد های ورق استیل این است که می توانند برای تجهیزات استخراج معادن استفاده می شوند.
 • یکی دیگر از موارد استفاده از ورق های استیل 316 این است که می توان از این ورق ها در تجهیزات تصفیه و فیلتراسیون استفاده کرد.
 • از طرفی گفته شد که در ساخت ایمپلنت های پزشکی ورق های استیل 316 می توانند استفاده شوند. یکی دیگر از موارد استفاده آن ها موارد و تجهیزات دارویی است.

ورق استیل L 316

ویژگی های ورق های استیل 316 سری L

ورق های استیل 316 سری L دارای ویژگی های بسیاری است. در این مورد می توان به مشخصات زیر اشاره کرد:

 • این ورق ها استحکام و مقاومت بالایی دارند به همین دلیل می توانند در بسیاری موارد استفاده شوند.
 • این مدل از ورق های استیل در برابر خوردگی و زنگ زدگی استحکام بالایی دارند. این مورد می تواند یکی از شاخصه های اصلی این ورق های استیل سری 316 محسوب شود.
 • ورق استیل 316L دارای جوش پذیری بالایی هستند. از طرفی ورق های استیل 316 فرم پذیری بسیاری دارند. این ورق های استیل به همین دلیل می توانند برای جوشکاری در محیط های زیر دریا مناسب باشند.
 • این ورق های استیل در برابر دما مقاومت بالایی دارند. در دمای بالاتر از 60 درجه سانتیگراد این ورق ها می توانند در برابر ترک آسیب پذیر باشند. این ترک ها می توانند ناشی از خوردگی تنشی باشند.

Call Now Button