خرید ورق استیل

ورق استیل

ورق استیل ورقی فلزی و یکی از انواع محصولات فولادی است که مواد و آلیاژ های خاصی در آن به کار رفته است و آن را از سایر ورق ها متفاوت ساخته است. مواد اصلی این ورق بر پایه آهن می باشد که کربن و کروم دو ماده دیگر تشکیل دهنده این ورق است. البته این نکته قابل ذکر است که علاوه بر این مواد عناصر دیگری هم در ساخت آن به کار رفته است که با توجه به نوع ورق درصد استفاده از مواد با هم متفاوت است.

این عناصر عبارت است از :

نیکل، مس، مولیبدن، نیوبیوم، سلنیوم، تیتانیوم، سیلیسیوم و آلومینیوم. این ورق ها در انواع و اقسام مختلفی وجود دارند که با توجه به آن از این عناصر به میزان مختلف به آن ها افزوده می گردد. افزودن این عناصر به ورق ها سبب می شود که این محصولات در برابر خوردگی و یا پوسیدگی و همچنین زنگ زدگی مقاوم باشند. از این رو به آن ورق ضد زنگ و یا ورق استیل استنلس هم گفته می شود.

شما می توانید جهت استعلام قیمت و خرید انواع ورق استیل با آزدن تماس بگیرید .

انواع ورق استیل و کاربرد آن ها

ورق های استیل در یک دسته بندی کلی به دو دسته یعنی ورق های استیل بگیر و ورق های استیل نگیر تقسیم می شوند. ورق های استیل بگیر در واقع به ورق هایی گفته می شود که خاصیت مغناطیسی داشته باشند و آهن را به خود جذب کنند و برعکس نوع نگیر ورق هایی هستند که خاصیت مغناطیسی نداشته و دافع آهنربا هستند.

مقدار خاصیت مغناطیسی این ورق به عناصر به کار رفته در آن می باشد که در استیل های بگیر از عنصری به نام کروم استفاده شده است که جذب آهنربا می شوند. این دسته از ورق ها مرغوب تر و کاربردی تر است بنابراین از قیمت بیشتری هم برخوردار است.

این دو دسته از ورق ها خود به شاخه های مختلف تقسیم می شوند و در یک دسته بندی دقیق تر که با توجه به مقدار آلیاژ های به کار رفته در آن تقسیم بندی شده اند که عبارت است از:

ورق های استیل 304، ورق های استیل 309، ورق های استیل 310، ورق های استیل 316، ورق های استیل 430، ورق های استیل 420، ورق های استیل 201، ورق های استیل رنگی و ورق های استیل طرح دار. هر یک از این ورق های در صنایع مختلف کاربرد دارد و کاربرد آن ها با هم متفاوت است.

کاربرد ورق های استیل 420 بیشتر مربوط به وسایل آشپزخانه مثل ساخت کارد، چنگال، قاشق و… است.

ورق استیل 316 به دلیل خاصیت ضد اسیدی در صنایع مختلف مثل صنایع پزشکی، صنایع دریایی، صنایع غذایی و… کاربرد دارد.

استیل 304 به دلیل مقدار زیاد کروم به کار رفته در آن سبب سختی بالای آن شده است و در نتیجه بیشتر از آن در مصارف ساختمانی و صنعتی استفاده می شود.

به طور کلی این ورق ها در بدنه بسیاری از وسایل نقلیه مثل انواع خودرو ها، هواپیما ها و موتور ها کاربرد دارد و در ساخت انواع وسایل و لوازم خانگی مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این در ساخت انواع تانکر های حمل سوخت و مواد شیمیایی کاربرد دارد. کاربرد دیگر آن برای استفاده از طراحی و دکوراسیون های داخلی مثل کابینت ها و سقف های کاذب است.

اما ورق های استیل طرح دار همان طور که به آن اشاره شد یکی دیگر از انواع این ورق ها می باشد که بیشتر در ساخت اتاقک آسانسور،ساخت لوازم خانگی، روکش دیوار و سقف، وسایل تزیینی و صنایع هواپیما سازی مورد استفاده قرار می گیرد. این ورق ها در انواع و اقسام طرح ها در بازار موجود می باشد.

blank
blank

ویژگی ها و مزایای ورق استیل

یکی از خاصیت ها و ویژگی اصلی این ورق ها خاصیت ضد زنگ بودن آن است که به دلیل کروم به کار رفته در آن ها این خاصیت به دست می آید در واقع زمانی که کروم با اکسیژن در هوا ترکیب می شود یک لایه از اکسید کروم بر روی این ورق ها تشکیل می شود که باعث از بین رفتن ارتباط بین هوا و فلز می شود البته این لایه با چشم قابل مشاهده نمی باشد. این لایه همچنین از پوسیدگی و زنگ زدگی جلوگیری می کند و هیچ آسیبی به این ورق ها نمی رسد.

مزایای دیگر این ورق ها قابل بازیافت بودن آن و در نتیجه دوستدار محیط بودن آن است.

از آنجایی که این ورق ها خاصیت و قابلیت ذوب پذیری دارند پس 100 درصد قابل بازیافت هستند. و بعد از ذوب شدن دوباره قالب گیری شده و مجدد قابل استفاده می باشد و می توان گفت که حدود 65 تا 85 درصد از این ورق های تولید شده به وسیله بازیافت به دست می آیند.

بالا بودن میزان سختی و استحکام این ورق ها از دیگر ویژگی مثبت این محصول است. استحکام هر یک از این ورق ها به میزان کربن به کار رفته در آن بستگی دارد که هر چه میزان کربن بیشتر باشد استحکام و سختی آن هم بالاتر خواهد رفت. علاوه بر این استحکام و سختی این ورق ها باعث عمر طولانی تر این ورق ها می شود.

خرید و فروش ورق استیل

برای خرید ورق استیل و همچنین استعلام قیمت می توانید با آزدن تماس بگیرید و آن را طبق نیاز خود خریداری نمایید. همانطور که در این متن به این موضوع اشاره شد که ورق های استیل در انواع مختلفی در بازار موجود است بنابراین قبل از اقدام برای خرید این محصولات بهتر است که با هر یک از آن ها و کاربرد آن آشنایی پیدا کرد و آنرا را متناسب با نیاز و سلیقه خود و طبق کاربردش خریداری نمود.

برای خرید و فروش این محصول باید قیمت آن به صورت روزانه بررسی شود.

قیمت این ورق ها به عوامل مختلفی مثل نوسانات قیمت جهانی فلزات، نوسانات ارزی، جنس و نوع ورق های استیل، ضخامت آن و… بستگی دارد. بنابراین با توجه به این عوامل هر یک از این ورق ها قیمتی متفاوت خواهد داشت و ممکن است قیمت ها به صورت روزانه تغییر کند و قیمت امروز با روز دیگر متفاوت باشد.

نکته مهم در روند قیمت این محصول فلز گرانبهای نیکل است که تاثیر مستقیم بر قیمت این ورق دارد و از آنجایی که این ورق ها در حجم های بالا و خرید مواد اولیه این محصول از جمله نیکل به صورت روزانه و یا هفتگی انجام می شود هزینه تولید آن هم دچار نوسان می شود. همچنین میزان نیکل به کار رفته در کدام از این ورق ها متفاوت است و هر چه از این ماده ارزشمند بیشتر استفاده شود قیمت آن هم بالاتر خواهد رفت.

blank
blank

واردات و توزیع ورق استیل

بسیاری از شرکت ها در زمینه واردات و توزیع ورق های استیل فعالیت دارند. بیشترین تولید کنندگان این محصول کشورهایی مثل آلمان، چین، فرانسه، اوکراین، تایوان، کره جنوبی و… است ولی بیشترین واردات در ایران از کشور چین می باشد. علاوه بر کشور چین این ورق ها از تایوان و کره جنوبی و هند هم وارد کشور می شوند ولی بیشترین واردات مربوط به چین می باشد.

از نظر کیفیت ورق استیل کشور تایوان بهترین وارد کننده به کشور ایران می باشد که کیفیت و مرغوبیت ورق های این کشور نسبت به سایر کشور های وارد کننده به ایران بیشتر می باشد.

بعد از کشور تایوان، استیل کره جنوبی و بعد از آن استیل چین بهترین کیفیت را دارا است.

در ایران شرکت های بازرگانی بسیاری در این زمینه وجود دارند که کار واردات این محصول را از کشور های مختلف انجام داده و سپس بعد از ترخیص و کار های گمرکی آن را در بازار عرضه می کند. بسیاری از صنایع خرید خود را می توانند از این مراکز انجام دهند و طبق نیاز خود محصول را با قیمتی مناسب خریداری نمایند.

مهم ترین شرکت های تولید کننده و وارد کننده ورق استیل به ایران

اکثر محصولات استیل در ایران وارداتی هستند و کارخانه های تولید کننده این محصول در ایران سهمی در بازار داخلی ندارند. بنابراین قیمت این محصولات هم با توجه به نوسانات ارزی بالا و پایین می گردد.

اما مهم ترین تولید کنندگان این محصول عبارت است از:

شرکت تیسکو چین جز یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان و صادر کنندگان ورق های استیل می باشد که ورق هایی به ضخامت 0.8 تا 6 میلی متری را تولید می نمایند. این شرکت فعالیت خود را از سال 1934 شروع کرده و خود زیر مجموعه یک کمپانی بزرگ تر است.

شرکت مهم بعدی در زمینه تولید و صادرات این ورق ها کمپانی وایسی تایوان است که در سال 1973 به بهره برداری رسیده است و علاوه بر تولید ورق های استیل در ساخت میلگرد، پروفیل و نبشی هم فعالیت دارد. این شرکت علاوه بر ایران محصولات خود را به چین و ترکیه هم صادر می کند.

شرکت یسکو تایوان یکی دیگر از کمپانی های مهم در این زمینه محسوب می شود که ورق های این شرکت کیفیت و مرغوبیت بیشتری نسبت به دیگر ورق های صادر شده به ایران را دارا است.

یکی دیگر از شرکت های مهم و بزرگ در زمینه واردات این محصول کمپانی ویراج هند است که در سال 1992 شروع به کار کرده است و علاوه بر ورق های استیل در زمینه میلگرد، سیم جوش، پروفیل، اتصال دهنده ها و… فعالیت دارد.

شرکت بعدی مربوط به پوسکو کره است و در سال 1968 به بهره برداری رسیده است و در زمینه انواع محصولات فولادی و آلیاژی فعالیت دارد.

مقاله-3
Call Now Button