مونل

خرید مونل و آشنایی با ویژگی‌های آن

درباره آلیاژ مونل چه می‌دانید؟ آلیاژ مونل به آلیاژی گفته می‌شود که ترکیبی از نیکل و مس بوده و به صورت محلول در جامد می‌باشد. این آلیاژ در برابر محیط‌های خورنده بسیار مقاوم بوده و استحکام بسیار بالایی دارد. سوپر آلیاژ مونل به صورت گسترده در زمینه‌هایی از جمله پردازش‌های شیمیایی و دریایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ما در این مقاله به بررسی ویژگی‌های گسترده این آلیاژ و همچنین کاربرد آن می‌پردازیم. بنابراین اگر قصد خرید مونل را دارید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

شما می توانید جهت استعلام قیمت و خرید مونل با آزدن تماس بگیرید .

مونل
مونل

ترکیبات شیمیایی آلیاژ مونل

این آلیاژ‌ها در شش نوع تولید و به بازار عرضه می‌گردند که همه‌ی آن‌ها حاوی مقادیر زیادی نیکل می‌باشند و میزان منگنز، آهن، سیلیکون و کربن در آن‌ها بسیار اندک می‌باشد. با افزودن مقادیری از تیتانیوم و آلومینیوم می‌توان استحکام آن‌ را در دماهای بالا افزایش داد و در این صورت می‌توان در کاربردهای هوا و فضا از آن استفاده کرد.

مزایا و ویژگی‌های آلیاژ مونل

آلیاژ مونل مزایایی دارد که در هنگام خرید مونل باید به آن توجه کنید. این مزایا عبارتند از:

۱. این آلیاژها مقاومت خوبی در برابر خوردگی دارند.

۲. استحکام آن ها تا حد زیادی بالاتر از فولاد می‌باشد.

۳. مقاومت مونل‌ها در برابر محیط‌ها و مواد قلیایی بسیار بالا است.

۴. این آلیاژها چکش‌ خوار هستند و قابلیت مالیبل را نیز دارد.

۵. مقاومت این آلیاژها در برابر اسیدهایی نظیر سولفوریک اسید و هیدروفلوریک نیز مقاوم است.

۶. جوشکاری فلز مونل بسیار آسان می‌باشد و مانند استیل ۳۱۶ و استیل ۳۰۴ توسط الکترودهای پوشش‌دار صورت می‌گیرد.

۷. شکل پذیری آلیاژهای مونل بسیار مطلوب بوده و بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

۸. این آلیاژها در اشکال مختلفی نظیر صفحه، ورق نورد گرم و سرد، لوله، میلگرد و… موجود است‌.

معایب آلیاژ مونل

همانطور که گفته شد آلیاژ مونل امکانات و شرایط ویژه‌ای را در اختیار مصرف کننده قرار می‌دهد اما ممکن است در مواردی عملکرد مطلوبی نداشته باشد بنابراین باید در هنگام خرید مونل به این نکات توجه کنید.. برخی از معایب این آلیاژ عبارتند از:

  1. جالب است بدانید که این آلیاژ ممکن است سبب خوردگی گالوانیک شود یعنی اگر از فلزاتی همچون آهن، روی و یا آلومینیوم به عنوان اتصال دهنده برای مونل استفاده شود، مونل سبب افزایش سرعت در خوردگی این فلزات می‌شود.
  2. همانطور که گفته شد این آلیاژ در برابر خوردگی مقاوم است اما ممکن است تحت شرایطی نظیر حضور اکسید نیتریک، اسید نیتروژن و… دچار خوردگی شود. علاوه بر این مونل‌ها در هنگام حضور آب نمک دچار خوردگی به صورت حفره‌ای می‌شوند.

گرید‌های مختلف آلیاژ مونل

آلیاژ مونل نیز در گریدهای مختلفی تولید شده است که هر یک از آن‌ها خواص مختص به خود را دارند. به‌ عنوان مثال می‌توان گفت که مونل ۴۰۰ به عنوان یک سوپر آلیاژ شناخته می‌شود و به دلیل داشتن خواص مکانیکی متعدد بسیار پر کاربرد بوده اما ماشینکاری آن دشوار می‌باشد. همچنین آلیاژ ۴۰۴ دارای مس بیشتری بوده و در مصارف الکتریکی استفاده می‌شود. علاوه بر این جوشکاری این آلیاژها بسیار آسان بوده و به سهولت انجام می‌گیرد.

مونل
ورق استیل 410

کاربرد آلیاژ مونل

آلیاژ مونل کاربرد بسیار گسترده‌ای دارد که همین عامل سبب روی آوردن افراد به خرید مونل شود. برخی از این کاربردها عبارتند از:

ساخت مبدل‌های حرارتی

استفاده در ایستگاه‌های نفت خام

ساخت مخازن تحت فشار و مخازن آب

ساخت تجهیزات پردازش شیمیایی

ساخت فنر

استفاده گسترده در قطعات الکترونیکی و الکتریکی

استفاده در لوله کشی و کشتی‌های فرآوری شده

و…

خرید مونل

برای خرید این آلیاژ پیشنهاد می‌شود که حتما از طریق فروشگاه‌ها و تولید کنندگان مطمئن اقدام کنید. جهت اطلاع از قیمت مونل و اینکونل و … سایر سوپر آلیاژها و خرید ورق استیل  می‌توانید از طریق همین سایت اقدام کنید. در ضمن جهت مشاوره با متخصصین ما می‌توانید در بخش کامنت سوالاتتان را با ما در میان بگذارید.

Call Now Button